Довідка

про найбільш популярні та відвідувані об’єкти

історико-культурної спадщини

  Будинок міської управи (нині Оріхівський районний краєзнавчий музей)


         Будинок міської управи – один із перших камяних будинків Оріхова. Збудований у 1893 році у стилі українського класицизму другої половини 19 ст.

         До 1917 року в цьому приміщенні знаходилась міська управа, потім Ревком, виконком міськради, районний народний суд, державний банк.

         В 1990 році приміщення передано Оріхівському районному відділу культури і туризму під районний історико-краєзнавчий музей.


   Торгові ряди (нині Оріхівський районний будинок культури)


       Наприкінці XIX ст. у північній частині Базарної площі купець Парфьонов власним коштом вибудував критий торгівельний пасаж, який став однією з окрас міста Оріхова. Будівля головним північним фасадом виходила до скверу перед собором, південним фасадом – безпосередньо на площу, а західним торцем – на центральну вулицю міста – Покровську (тепер – Ленінградських курсантів). Пасаж, за яким закріпилася назва «Торгові ряди», мав презентувати  цивілізовану торгівлю на противагу стихійному єврейському гендлю, що зосереджувався у південній частині площі.

                                                                                                                                                                                    Будинок Янцена (нині міська рада)

                                                                                                                                                         

        Побудований у 70-і роки XIX ст. купцем Янценом; архітектурний стиль характерний для містобудування початку ХХ ст. (двоповерховий, цегляний, дах двосхилий, вікна прямокутні, оздоблені карнизами). У приміщенні довгий час містився райком партії, зараз у цьому будинку знаходиться міська рада.

                                                                                                                                             Свято-Покровський храм

                                                                                                                                                                                          

        Храм в ім’я Покрова Пресвятої Богородиці в м.Оріхові був заснований    29 травня 1873 року з благословення Преосвященного Гурія, єпископа Таври чеського и Симферопольського, а також молитвами і трудами священників Григорія Чуланівського, Петра Кудрявцева, Григорія Алейникова і Федора Сукованченка. Засновником храму і першим священником був Стефан Чепігівський, магістр Богослужіння.

         Храм - велична споруда, збудована у вигляді видовженого корабля, що  подобно човну на зразок Ноєвого Ковчега, веде нас по морю життя до тихої пристані в Царство Небесне. До храму вела Покровська вулиця, яка закінчувалась Покровською площею.

         В результаті вибуху в  1932 році найбільша святиня не тільки Оріхова, а і всього Запорізького краю припинила своє існування.

В 1998 році почалось відродження храму. По фотографіям, що збереглися, був розроблений проект храму, який є максимально наближеною копією старого.

         Під час будівельних робіт був знайдений камінь-паспорт з викарбуваним хрестом і свинцева пластина, текст на якій  говорить про заснування храму і про тих священників, які брали участь в освяченні місця під забудову храма.

                                                                                                                                                                 Музейна кімната  при Малотокмачанській ЗОШ І-ІІІ ст

                                                                                                                                                                          

В Малотокмачанській загальноосвітній школі з 27 квітня 2004 року активно діє шкільний музей, експозиції якого розповідають про бойовий шлях ветеранів війни – жителів села Мала Токмачка, воїнів-визволителів 150-го гвардійського протитанкового артилерійського полку, що звільняли село від німецько-фашистських загарбників у вересні 1943 року. Окремі експозиції музею присвячені історії села та розвитку закладів освіти. Міністерством освіти і науки України історико-краєзнавчому музею присвоєно звання «Зразковий».